Informacja dla osób niepełnosprawnych
INFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Do zadań koordynatora ds. dostępności należy w szczególności:
- Wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępnie do usług świadczonych przez sądy apelacji warszawskiej.
- Przygotowanie i koordynacja wdrożenia planu działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zgodnie z minimalnymi wymaganiami służącymi zapewnieniu dostępności, określonymi w art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2024 r. poz. 1411 j.t.).
- Monitorowanie działalności Sądu Apelacyjnego w Warszawie w zakresie zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, a także monitorowanie realizacji obowiązku zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez sądy apelacji warszawskiej.
Uprzejmie informujemy Interesantów Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie, iż wszelkich informacji o zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym można uzyskać w Biurze Obsługi Interesantów. Osoby niepełnosprawne obsługiwane są poza kolejnością.
Biuro Obsługi Interesantów mieści się na tzw. niskim parterze po prawej stronie od wejścia głównego do budynku. Aby umożliwić przemieszczanie się osobom z dysfunkcją ruchu, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich zainstalowano platformę dla osób niepełnosprawnych.
Informacje o infrastrukturze
Sądy Rejonowe przy ul. Terespolskiej 15A są dobrze przystosowane dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcją ruchową, które mogą swobodnie poruszać się po całym budynku dzięki szerokim korytarzom oraz zainstalowanym odpowiednim windom. Budynek Sądów posiada podjazd dla osób niepełnosprawnych umożliwiający wjazd do budynku. Przed budynkiem Sądu znajdują się 3 (trzy) miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych (parking od strony ul. Terespolskiej 15A) oraz 2 miejsca parkingowe na parkingu wewnętrznym. Chęć skorzystania z parkingu należy zgłosić Ochronie gmachu przez domofon zainstalowany przed wjazdem na parking.
W budynku na każdej kondygnacji znajdują się toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Budynek natomiast od strony architektonicznej nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcją wzroku ale proponujemy skorzystać z pomocy pracownika Sądu. Osoba uprawniona jest zobowiązana zgłosić chęć skorzystania z takiej pomocy w terminie 3 dni roboczych przed tym zdarzeniem lub za pomocą osoby przybranej w Biurze Obsługi Interesantów.
Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Południe w Warszawie informuje osoby zmagające się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz osoby nieporadne ze względu na wiek lub stan zdrowia, że w sytuacji wezwania do Sądu na rozprawę, może ona skontaktować się za pomocą poczty elektronicznej, pełnomocnika lub telefonicznie z sekretariatem właściwego wydziału lub Biurem Obsługi Interesanta i przekazać sądowi informację, że na rozprawę została wezwana osoba niepełnosprawna lub nieporadna. Informacja taka pozwoli przygotować dla rozpoznania sprawy odpowiednią salę rozpraw, do której dotarcie nie powinno być nadmiernie skomplikowane, jak również w razie istnienia takiej konieczności zadbać o zapewnienie stosownej opieki w zakresie poruszania się osoby niepełnosprawnej lub nieporadnej po terenie budynku Sądu.
Informacje dla osób ze szczególnymi potrzebami
W Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi Południe w Warszawie
dostępne są następujące usługi wspierające komunikowanie się:
· pocztą elektroniczną, na adres: boi2@warszawa-pragapoludnie.sr.gov.pl
· telefonicznie 22 509 11 61, 22 509 11 63 (zamawianie akt do przejrzenia) lub osobiście na Biuro Obsługi Interesanta
· numery do poszczególnych wydziałów i oddziałów dostępne są na stronie głównej sądu oraz w zakładce struktura organizacyjna,
· listownie na adres: ul. Terespolska 15A 03-813 Warszawa
Wśród usług wspierających komunikowanie się zawartych w strukturze strony, znajdują się następujące udogodnienia:
· wersja dla słabowidzących,
· mechanizm zmiennej wielkości czcionki,
Na Biurze Obsługi Interesanta pokój 52 znajduje się stanowisko dla osób :
- poruszających się na wózkach inwalidzkich ( biurko bez barier)
- niedosłyszących ( pętla induktofoniczna )
- niesłyszących ( połączenie się z tłumaczem języka migowego )
Informacje i ułatwienia dla osób głuchych i słabosłyszących - film informacyjny (link)
PROCEDURA WEJŚCIA NA TEREN Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi Południe w Warszawie OSOBY KORZYSTAJĄCEJ Z PSA ASYSTUJĄCEGO
I. WSTĘP
· Celem procedury jest określenie zasad wstępu do budynków Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi Południe w Warszawie osobom korzystającym z psa asystującego.
· II. PODSTAWA PRAWNA
· 1. Ustawa z dnia 19 lipca 2019r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (t.j. Dz.U. z 2022r. poz. 2240);
· 2. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U z 2024r. poz. 44);
· 3. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie wydawania certyfikatów potwierdzających status psa asystującego (Dz. U. 2010 nr 64, poz. 399);
· 4. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 sierpnia 1997 r. - Karta Praw Osób Niepełnosprawnych (M.P. 1997 nr 50 poz. 475).
· III. DEFINICJE
· 1. Pies asystujący - oznacza to odpowiednio wyszkolonego i specjalnie oznaczonego psa, w szczególności psa przewodnika osoby niewidomej lub niedowidzącej oraz psa asystenta osoby niepełnosprawnej ruchowo, który ułatwia osobie niepełnosprawnej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym;
· 2. Osoba niepełnosprawna – osoba, u której stwierdzono trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy. Osobą z niepełnosprawnością zgodnie
z przepisami Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych jest osoba, która posiada stosowne orzeczenie.
· 3. Certyfikat – dokument potwierdzający status psa asystującego, zawierający informacje o miejscu i dacie wydania certyfikatu, numerze i dacie wpisu do rejestru prowadzonego przez Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, rasie, imieniu oraz dacie urodzenia psa, imieniu i nazwisku osoby z niepełnosprawnością, której pies asystujący będzie służył, podstawie prawnej wydania certyfikatu oraz zawierający pieczęć i podpis podmiotu wydającego certyfikat;
· 4. Zaświadczenie- dokument informujący o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych;
· 5. Sąd – Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Południe w Warszawie
· IV. PRAWA I OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELA PSA ASYSTUJĄCEGO
· 1. Osoba niepełnosprawna korzystająca z pomocy psa asystującego ma prawo wstępu do budynków Sądu i ich otoczenia.
· 2. Trener psa szkolonego na psa asystującego na podstawie zaświadczenia wydanego przez podmiot prowadzący szkolenie psów asystujących ma prawo wstępu do budynków Sądu i ich otoczenia.
· 3. Osoba niepełnosprawna, korzystająca z pomocy psa asystującego, nie ma obowiązku informowania Sądu o zaplanowanej wizycie.
· 4. Osoba niepełnosprawna nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.
· 5. Pies asystujący powinien być wyposażony w uprząż.
· 6. Wymagane jest posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu i zaświadczenia.
· 7. Pracownicy ochrony mają uprawnienie do żądania okazania przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu właściwych szczepień weterynaryjnych.
· 8. O obecności w Sądzie osoby niepełnosprawnej z psem asystującym, pracownik ochrony obowiązany jest zawiadomić osobę koordynującą w osobie Starszego Inspektora Moniki Kacprzak telefon wew. 840
· 9. Pracujący pies musi mieć umieszczony, w widocznym miejscu na uprzęży psa, napis „pies asystujący”, a pies w trakcie szkolenia „Pies asystujący w trakcie szkolenia”.
· 10. Psa nie można dotykać, głaskać, rozpraszać- jego uwaga powinna być skupiona na osobie niepełnosprawnej, z którą pracuje.
· 11. Właściciel (osoba niepełnosprawna lub trener) odpowiada na szkody wyrządzone przez psa asystującego.
Publikacja dnia: 10.01.2025
Dokument z dnia: 05.07.2012
Dokument oglądany razy: 10 029